RAJD PIESZY „TYLNEJ 14” ZA NAMI

W sobotę 26 września 2020 r. po raz kolejny spotkaliśmy się na Rajdzie Pieszym organizowanym przez Redakcję „Tylnej 14.”  Kontynuowaliśmy ubiegłoroczne spotkania z historią. Tym razem był to spacer śladami II Wojny Światowej na Radogoszczu.

Uczestnicy spotkali się w Oddziale Matyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Zgierskiej 147. Rolę gospodarza i przewodnika pełniła Pani dr Katarzyna Czekaj – Kotynia, Kierownik Oddziału Muzeum. Klamrami spinającymi wydarzenie były projekcje filmów dokumentalnych, na rozpoczęcie – poświęconego życiu codziennemu Łodzian w latach 1939 – 1945, na zakończenie – przedstawiającego masakrę więźniów na Radogoszczu w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r.

Podczas spaceru Uczestnicy zapoznali się z losami łódzkiej inteligencji podczas II Wojny Światowej, zobaczyli dom komendanta radogoskiego więzienia Waltera Pelzhausena, dawną fabrykę Michała Glazera przy ul. Liściastej 17 na której wmurowana jest pamiątkowa tablica poświęcona pamięci Ofiar hitlerowskiego terroru. Przypomniana została nam historia łódzkich więzień czasu wojny – dla kobiet w klasztorze Karmelitanek Bosych pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i dla mężczyzn na Radogoszczu. Zobaczyliśmy Park Julianowski i miejsce po zbombardowanym we wrześniu 1939 r. pałacu Heinzlów, w którym mieścił się Sztab Armii „Łódź”. Z chwilami refleksji i zadumy związane było wejście na Cmentarz Św. Rocha, na którym złożone są prochy bezimiennych ofiar styczniowej tragedii 1945 r. na Radogoszczu. Na zakończenie Uczestnicy rajdu mieli możliwość zwiedzenia stałej wystawy w Muzeum „Zabrał ich ogień …”. Wszyscy otrzymali okolicznościowe foldery, przypominające w syntetycznym ujęciu historię więzienia.

Podziękowania za ten niezwykły dzień kierujemy na ręce niestrudzonego organizatora naszych jesiennych spotkań – Redaktora Naczelnego „Tylnej 14” Jacka Wawrzynkiewicza.