Europejski Dzień Prawnika 2020

 

Komisja Zagraniczna Krajowej Rady Radców Prawnych zaprasza do wspólnych obchodów Europejskiego Dnia Prawnika 2020 w formule wirtualnej. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „ciągłość wymiaru sprawiedliwości i poszanowanie praw człowieka w czasie pandemii”. Europejski Dzień Prawnika obchodzony jest co roku 25 października. Ustanowiła go Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowania idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby promować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka i wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego. Europejski Dzień Prawnika organizowany jest we wszystkich krajach członkowskich CCBE.
W bieżącym roku:

 1. Zapraszamy do zapoznania się z Informatorem Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE nt. Europejskiego Dnia Prawnika 2020, który dostępny jest w języku polskim pod linkiem: https://kirp.pl/informator-ccbe-z-okazji-europejskiego-dnia-prawnika-2020/ Pod tym samym linkiem można ściągnąć plakat Europejskiego Dnia Prawnika 2020 do wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych.
 2. Zapraszamy do ściągnięcia nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku z okazji Europejskiego Dnia Prawnika 2020 – nakładka dostępna będzie na profilu Krajowej Izby Radców Prawnych na Facebooku.
 3. Zapraszamy do udziału w dyskusji filmowej online w czwartek 22.10.2020 r. o godz. 16.00 – spotkanie będzie dotyczyć problematyki filmu Filadelfia (reż. Demme, 1993 r.), którego obejrzenie następnie zaproponujemy Państwu online. Dyskusję filmową poprowadzi r.pr. Paulina Zujewska – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, radca prawny OIRP w Opolu.
  Link do spotkania w czwartek 22.10.2020 r. godz. 16.00-17.00 na platformie Zoom: https://us02web.zoom.us/j/87310631854
  Dlaczego film „Filadelfia”? Tematem tegorocznego Europejskiego Dnia Prawnika jest ciągłość wymiaru sprawiedliwości i poszanowanie praw człowieka w czasie pandemii. Film „Filadelfia” jest dramatem sądowym, którego akcja nawiązuje do innej epidemii – AIDS. Obraz pokazuje, jak lęk, związany z zagrożeniem chorobą wpływa na nasilenie negatywnych stereotypów i uprzedzeń i jak ciężko z nimi walczyć. Film podkreśla także, że wymiar sprawiedliwości powinien stać po stronie słabszych. „Filadelfia” w reż. Demme’a po prawie 30 latach w ogóle nie traci na aktualności – przedstawiona problematyka jest dziś szczególnie aktualna. Dodatkowe informacje dostępne są na platformie filmowej Chili pod tym linkiem.
 4. Zapraszamy do obejrzenia ww. filmu „Filadelfia” (reż. Demme, 1993 r.) online
  Film zostanie udostępniony poprzez platformę filmową Chili.
  UWAGA: Dostęp do filmu możliwy będzie jedynie poprzez uzyskanie i wpisanie unikalnego kodu dostępu – aby go bezpłatnie otrzymać, trzeba będzie wypełnić formularz elektroniczny, który udostępnimy po dyskusji filmowej online 22.10.2020 r.
  Instrukcja:
  Kod dostępu do filmu na platformie Chili otrzymają Państwo automatycznie po wypełnieniu formularza na wskazany adres mailowy. Liczba kodów jest ograniczona. Konieczne jest założenie bezpłatnego konta na platformie Chili – szczegółowa instrukcja uzyskania dostępu do filmu znajdować się będzie w e-mailu (wraz z kodem dostępu).
 5. Zapraszamy do posługiwania się hashtagiem popularyzowanym przez CCBE #EuropeanLawyersDay Proponujemy, aby w niedzielę 25.10.2020 r. podjęli Państwo działanie, które można tym hashtagiem oznaczyć, a które służyć będzie popularyzowaniu wiedzy o Europejskim Dniu Prawnika. Niekoniecznie muszą to być działania bardzo formalne lub zorganizowane, może to być także lektura ciekawej książki czy aktywność sportowa np. bieg. Zapraszamy do wklejania informacji o akcjach w komentarzach do wydarzenia na profilu Krajowej Izby Radców Prawnych na Facebooku – 27.10.2020 r. ogłosimy, członkom której OIRP udało się poinformować o największej liczbie akcji #EuropeanLawyersDay
 6. Wszystkie ww. informacje zostaną także opublikowane na Facebooku Krajowej Izby Radców Prawnych.
  Serdecznie zapraszamy radczynie i radców prawnych oraz aplikantki i aplikantów radcowskich z Państwa Izb 

  r.pr. Joanna Wisła-Płonka
  Przewodnicząca Komisji Zagranicznej KRRP
  r.pr. Michał Korwek
  Wiceprezes KRRP