DKF TYLNA 14 W MUZEUM KINEMATOGRAFII W ŁODZI LUTY - MAJ 2019

DKF Tylna 14

 

Tematem przewodnim nowego semestru są powroty i pożegnania: reżyserzy Paolo Sorrentino i Marek Koterski zrealizowali wybitne obrazy po kilku latach milczenia; znakomity twórca hollywoodzki Alfonso Cuarón wraca do Meksyku swojego dzieciństwa i składa swoim dziełem hołd europejskiemu kinu autorskiemu. Zaś jedna z największych żyjących legend światowego kina, Robert Redford, po raz ostatni występuje na srebrnym ekranie.

 

 

22.02 godz. 19.30

Oni (2018), Włochy, Francja; 151′

reżyseria: Paolo Sorrentino; scenariusz: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello; zdjęcia: Luca Bigazzi; muzyka: Lele Marchitelli; obsada: Toni Servillo, Kasia Smutniak, Riccardo Scamarcio, Elena Sofia Ricci

 

Drapieżna satyra polityczna ze wspaniałą ścieżką dźwiękową, efektowną stroną wizualną i z brawurową rolą Toniego Servillo.

Powrót jednego z najważniejszych współczesnych twórców europejskich po kilkuletniej przerwie. Reżyser obsypanego nagrodami „Wielkiego piękna”, „Boskiego”, „Młodości” oraz serialu „Młody papież” ponownie sięga po temat z włoskiej polityki. Bawiąc się biografią byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego – milionera i potentata medialnego – Sorrentino realizuje film o zepsuciu, korupcji oraz odwiecznym mariażu seksu i władzy. A także o „dworze” chciwych pochlebców, jaki wyhodował wokół siebie jeden z najbardziej skompromitowanych współczesnych polityków. Za każdym Berlusconim, Orbánem, czy Trumpem są przecież jacyś „oni” czerpiący korzyści z populistycznych haseł, kryzysu demokracji i medialnych manipulacji.

 

 

22.03 godz. 19.30

Roma (2018), Meksyk, USA; 135′

reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Alfonso Cuarón; obsada: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey, Carlos Peralta, Marco Graf

 

Zdobywca Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, jeden z faworytów tegorocznego wyścigu po Oscary i konkurent „Zimnej wojny” (10 nominacji, w tym dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego). Najbardziej osobisty film reżysera i scenarzysty Alfonso Cuaróna („Ludzkie dzieci”, „Grawitacja”), w którym twórca wraca do rodzinnego Meksyku i realizuje wspaniały, pełen miłości hołd kobiet, które go wychowały.

Lata 70. Cleo jest służącą w domu inteligenckiej rodziny mieszkąjacej w Romie, zamożnej dzielnicy Meksyku. Pani Sofia, matka czwórki dzieci, usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża. Monotonne życie Cleo zostaje zakłócone przez nieplanowaną ciążę.

Kobiety zmagają się ze zmianami zachodzącymi w ich domu i rodzinie, a tymczasem w kraju

dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.

 

 

12.04 godz. 19.30

7 uczuć (2018), Polska; 116′

reżyseria, scenariusz i muzyka: Marek Koterski; zdjecia: Jerzy Zieliński; obsada: Michał Koterski, Robert Więckiewicz, Gabriela Muskała, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński

 

Radość, złość, smutek, strach, samotność, wstyd i poczucie winy. Marek Koterski wraca na ekrany po 7 latach milczenia opowieścią wyjątkową, mądrą i ważną o 7 uczuciach. Swojego kultowego bohatera, Adasia Miauczyńskiego, posyła w podróż do dzieciństwa. W roli głównej obsadził swojego syna. Partnerują mu gwiazdy polskiego kina.

Dorosły Adaś, aby nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć, postanawia powrócić do – jak się okazuje – nie do końca beztroskiego okresu. Ta nieprzewidywalna wyprawa do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również wielkie traumy i wzruszenia.

 

 

24.05 godz. 19.30

Gentleman z rewolwerem (2018), USA; 93′

reżyseria i scenariusz: David Lowery; zdjęcia: Joe Anderson; muzyka: Daniel Hart; obsada: Robert Redford, Sissy Spacek, Casey Affleck

 

Robert Redford, jedna z największych gwiazd kina, żegna się z dużym ekranem specjalnie dla niego stworzoną rolą, nawiązującą do legendarnych już kreacji z „Żądła” czy „Butch Cassidy i Sundance Kid”.

Oparta na faktach historia najbardziej czarującego złodzieja w historii, który wcale nie miał ochoty na to, żeby przejść na emeryturę, z więzienia uciekał 30 razy.

Początek lat 80. Forrest Tucker to niezwykle ujmujący mężczyzna, którego specjalnością jest rabowanie banków. Nie jest jednak typowym rabusiem i nie chodzi tutaj o jego podeszły wiek. Zawsze uprzejmy, nigdy nie robi krzywdy osobom postronnym. Kiedy na swojej drodze spotyka piękną Jewel, bez wahania jej wyznaje, kim tak naprawdę jest. W pościg za nieuchwytnym przestępcą rusza jednak śledczy John Hunt.