IX edycja Ogólnopolskiej Akademii - konkursu Wiedzy o Prawie
Krajowa Izba Radców Prawnych zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas V–VIII) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie. Rejestracja szkół potrwa do 04 marca 2024 r o godzinie 24:00, a rejestracja uczniów ze zgłoszonych w tym terminie szkół do 05 marca 2024 r o godzinie 24:00.
Akademia Wiedzy o Prawie daje uczniom możliwość sprawdzenia swojej wiedzy prawniczej, pogłębienia jej oraz zmierzenia się z rówieśnikami.
Celem Konkursu jest działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie wśród nastoletnich Polaków, wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.
Tegoroczna edycja Akademii podobnie jak poprzednie edycje składać się będzie z trzech etapów oraz ceremonii wręczenia nagród:
- etap pierwszy – szkolny – dla szkół podstawowych – odbędzie się 07 marca 2024 r. o godz. 11:00
- etap pierwszy – szkolny – dla szkół ponadpodstawowych – odbędzie się 07 marca 2024 r. o godz.13:00
zostanie zrealizowany w formie testu online jednokrotnego wyboru za pomocą specjalnej aplikacji na stronie https://konkursakademia.pl
- etap drugi – okręgowy – odbędzie się w dniach 25 – 26 kwietnia 2024 r.; przeprowadzony on-line za pomocą specjalnej strony https://konkursakademia.pl oraz z wykorzystaniem platformy Zoom. W tym etapie uczestnicy będą musieli rozwiązać kazus, tj. odpowiedzieć na pytania zamknięte wielokrotnego wyboru,
- etap trzeci – centralny – finał – będzie składał się z wypowiedzi ustnej przed Centralną Komisją Akademii Konkursu i odbędzie się 17 kwietnia 2024 r.
Regulamin Akademii, rejestracja uczestników oraz aktualne informacje dotyczące organizacji, terminów i wyników poszczególnych etapów konkursu znajdują się pod linkiem: http://akademia.platformaedukacjiprawnej.pl
Pierwszy etap będzie polegał na rozwiązaniu testu online jednokrotnego wyboru składającego się z 50 pytań. Do drugiego etapu, z każdej okręgowej izby radców prawnych, zakwalifikowanych zostanie po 20 uczestników w każdej kategorii szkół, którzy uzyskali największą liczbę punktów i rozwiązali test w najkrótszym czasie.
Drugi etap polegać będzie na rozwiązaniu kazusu poprzez udzielenie odpowiedzi na 20 zamkniętych pytań wielokrotnego wyboru. W trakcie tego etapu konkursu uczniowie będą musieli przez cały czas jego trwania być połączeni z Okręgową Komisją Akademii za pomocą aplikacji Zoom z użyciem wizji i fonii.
Do trzeciego etapu, z każdej okręgowej izby radców prawnych, przechodzi po jednym uczestniku z każdej kategorii. Etap trzeci ma formę wypowiedzi ustnej, podczas której uczestnicy odpowiedzą na dwa wylosowane przez siebie pytania. Spośród uczestników po troje uczniów ze szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z trzema najlepszymi wynikami uzyska tytuł laureata, pozostałe osoby zostaną finalistami konkursu. Zarówno dla laureatów, jak i finalistów przewidziane są nagrody.