DKF Tylna 14 w Muzeum Kinematografii w Łodzi luty - maj 2018

Program:

 

23.02.2018 godz. 19.30
The Square (2017), 142'

reżyseria: Ruben Östlund

 

23.03.2018 godz. 19.30
Twój Vincent (2017), 95'

reżyseria: Hugh Welchman, Dorota Kobiela

 

20.04.2018 godz. 19.30
Najlepszy (2017), 110'

reżyseria: Łukasz Palkowski

 

25.05.2018 godz. 19.30
Happy End (2017), 107'

reżyseria: Michael Haneke

 

 

The Square (2017), Szwecja, Niemcy, Francja, Dania; 142'

reżyser: Ruben Östlund
obsada: Elisabeth Moss, Dominic West, Claes Bang, Terry Notary

Czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes w 2017 roku. Reżyser Ruben Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas pierwotne i zwierzęce.

Christian ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda dziennikarka może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

 

 

Twój Vincent/Loving Vincent (2017), Polska, Wielka Brytania; 95'

reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

Pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyciła widzów na całym świecie.  Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy ożywili na ekranie świat znany z obrazów van Gogha.

Senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers podąża chwiejnym krokiem szczupła postać. Jest 27 lipca 1890 r. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie.

Mimo upływu lat wciąż nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

 

 

Najlepszy (2017), Polska; 110'

reżyseria: Łukasz Palkowski

obsada: Jakub Gierszał, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot, Mateusz Kościukiewicz, Adam Woronowicz, Artur Żmijewski

Prawdziwa historia Polaka, który miał nie żyć, a został mistrzem świata.

Łukasz Palkowski, reżyser kinowego hitu „Bogowie”, sięgnął po życiorys Jerzego Górskiego, człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna i stworzył historię fascynującą, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły.

Jerzy Górski, były narkoman z peerelowskiej Legnicy, nie tylko ukończył bieg śmierci, ale ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata i zdobył tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek.

 

 

Happy End (2017), Francja, Austria, Niemcy; 107'

reżyser: Michael Haneke

obsada: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Franz Rogowski

Najnowszy film mistrza światowego kina, dwukrotnego laureata Złotej Palmy. „Happy End” to trzymający w napięciu współczesny thriller psychologiczny, a także elektryzujące ekranowe spotkanie Hanekowskich gwiazd: Isabelle Huppert i Jeana-Louisa Trintignanta.

Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku austriackiego mistrza kina kryje się jeden z jego najbardziej intrygujących obrazów. „Happy End” to zbiór ikonicznych motywów pojawiających się w kinie Hanekego – międzypokoleniowy konflikt, dysfunkcyjna rodzina, przemoc, której ofiary zjawiają się w najmniej spodziewanym momencie, władza technologii.

Kilka dni z życia wielopokoleniowej mieszczańskiej rodziny, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety.